WIĘCEJ PRĄDU DLA GFX! Newell zamienNik dla NP-T125

Każdy użytkownik systemu średnioformatowego Fujifilm GFX natrafia na problem uzupełnienia ilości posiadanych akumulatorów. Niestety do przełknięcia jest dosyć spora kwota (jak na akumulator) około 600 zł. Akumulatory NP-T125 to konstrukcje wysokiej jakości o napięciu 10,8 V i pojemności 1230 mAh wyposażone w system optymalizacji ładowania i specjalny chip informujący kamerę i ładowarkę o stanie akumulatora. W rezultacie akumulator ładuje się bardzo szybko w dołączonej do aparatu firmowej ładowarce i praktycznie wystarcza na wykonanie kilkuset zdjęć. Nie ma to w ogóle porównania do akumulatorów w systemie FF Sony A7R, gdzie ma się wrażenie znikania prądu w zatrważającym tempie. Akumulatory są duże ale system poboru prądu w GFX 50R – z takim mam do czynienia – rozwiązany jest wręcz wzorowo. Niestety posiadanie dodatkowego źródła prądu zawsze jest koniecznością, chociażby w sytuacji, w której nie chcemy przerywać sesji oczekiwaniem na naładowanie jedynego akumulatora. 

Po lewej Newell po prawej oryginalny akumulator NP-T125.

Postanowiłem zaopatrzyć się w akumulator no name za kwotę około 40 euro. Mnóstwo propozycji znajdziecie na Amazonie czy e-bayu. Radość była wielka. Akumulator pracował świetnie… ale tylko do rozładowania…… Kamera nie rozpoznaje typu, stopnia naładowania czy wieku baterii. Ładowarka również. To nie jest zamiennik. Może powinienem zakupić go razem z ładowarką, ale ładowarka systemowa jest bardzo zgrabna i nie chcę mieć dwóch. Niestety ta systemowa nie jest w stanie naładować prądem tego wątpliwego zamiennika. 

Akumulator jest ładnie zapakowany w przeciwieństwie do akumulatorów no name…

Zmusiło mnie to do przełknięcia wysokiej kwoty za zakup nowego akumulatora i…. Nie usiałem tego zrobić!

Nie wiem jakimi kanałami komunikacji (chociaż się domyślam ;-)), dystrybutor firmy Newell w Polsce dowiedział się, że posiadam ten system i przysłał mi do testowania nowy produkt – akumulator Newell będący zamiennikiem NP-T125. Mając doświadczenia z poprzednim „zamiennikiem” nie liczyłem na cud. A jednak on nastąpił. Newell po raz kolejny pokazał, że jest producentem akumulatorów mogących bez problemu uzupełnić zapotrzebowanie na prąd w każdym systemie.

Używam produktów Newell do Sony A7R. Zachowują się tak jak firmowe akumulatory Sony. Nie inaczej jest z akumulatorem do systemu GFX. Producent informuje, że posiada chip, jest zgodny z systemem ładowania Fujifilm GFX i daje na swój produkt 2 lata gwarancji. Akumulator posiada natomiast większą pojemność bo 1300 mAh.

Zamiennik ładuje się równie szybko jak akumulator oryginalny w natywnej ładowarce!

Jak funkcjonuje w praktyce? Jak oryginał. Ładuje się równie szybko w ładowarce firmowej dostarczonej z aparatem. Ten zaś informuje o wieku baterii i stanie naładowania. Nie ma różnicy! Przepraszam, jest w cenie. Akumulator kosztować ma 175 zł czyli mniej niż 1/3 ceny oryginału… Polecam każdemu użytkownikowi systemu GFX. Co za wspaniałe czasy! Pisałem już o tym? Pewnie – ale tak jest! 

Po lewej no name z Amazona po prawej Newell. Uważajcie mój no name nie ma chipa i nie ładuje się w ładowarce Fujifilm – co więcej kamera nie odczytuje stanu akumulatora, jest martwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *