WIĘCEJ PRĄDU DLA GFX! Newell zamienNik dla NP-T125

Posted on

Każdy użytkownik systemu średnioformatowego Fujifilm GFX natrafia na problem uzupełnienia ilości posiadanych akumulatorów. Niestety do przełknięcia jest dosyć spora kwota (jak na akumulator) około 600 zł. Akumulatory NP-T125 to konstrukcje wysokiej jakości o napięciu 10,8 V i pojemności 1230 mAh wyposażone w system optymalizacji ładowania i specjalny chip informujący kamerę i ładowarkę o stanie akumulatora. W rezultacie akumulator ładuje się bardzo szybko w dołączonej do aparatu firmowej ładowarce i praktycznie wystarcza na wykonanie kilkuset zdjęć. Nie ma to w ogóle porównania do akumulatorów w systemie FF Sony A7R, gdzie ma się wrażenie znikania prądu w zatrważającym tempie. Akumulatory są duże ale system poboru prądu w GFX 50R – z takim mam do czynienia – rozwiązany jest wręcz wzorowo. Niestety posiadanie dodatkowego źródła prądu zawsze jest koniecznością, chociażby w sytuacji, w której nie chcemy przerywać sesji oczekiwaniem na naładowanie jedynego akumulatora. 

Po lewej Newell po prawej oryginalny akumulator NP-T125.

Postanowiłem zaopatrzyć się w akumulator no name za kwotę około 40 euro. Mnóstwo propozycji znajdziecie na Amazonie czy e-bayu. Radość była wielka. Akumulator pracował świetnie… ale tylko do rozładowania…… Kamera nie rozpoznaje typu, stopnia naładowania czy wieku baterii. Ładowarka również. To nie jest zamiennik. Może powinienem zakupić go razem z ładowarką, ale ładowarka systemowa jest bardzo zgrabna i nie chcę mieć dwóch. Niestety ta systemowa nie jest w stanie naładować prądem tego wątpliwego zamiennika. 

Akumulator jest ładnie zapakowany w przeciwieństwie do akumulatorów no name…

Zmusiło mnie to do przełknięcia wysokiej kwoty za zakup nowego akumulatora i…. Nie usiałem tego zrobić!

Nie wiem jakimi kanałami komunikacji (chociaż się domyślam ;-)), dystrybutor firmy Newell w Polsce dowiedział się, że posiadam ten system i przysłał mi do testowania nowy produkt – akumulator Newell będący zamiennikiem NP-T125. Mając doświadczenia z poprzednim „zamiennikiem” nie liczyłem na cud. A jednak on nastąpił. Newell po raz kolejny pokazał, że jest producentem akumulatorów mogących bez problemu uzupełnić zapotrzebowanie na prąd w każdym systemie.

Używam produktów Newell do Sony A7R. Zachowują się tak jak firmowe akumulatory Sony. Nie inaczej jest z akumulatorem do systemu GFX. Producent informuje, że posiada chip, jest zgodny z systemem ładowania Fujifilm GFX i daje na swój produkt 2 lata gwarancji. Akumulator posiada natomiast większą pojemność bo 1300 mAh.

Zamiennik ładuje się równie szybko jak akumulator oryginalny w natywnej ładowarce!

Jak funkcjonuje w praktyce? Jak oryginał. Ładuje się równie szybko w ładowarce firmowej dostarczonej z aparatem. Ten zaś informuje o wieku baterii i stanie naładowania. Nie ma różnicy! Przepraszam, jest w cenie. Akumulator kosztować ma 175 zł czyli mniej niż 1/3 ceny oryginału… Polecam każdemu użytkownikowi systemu GFX. Co za wspaniałe czasy! Pisałem już o tym? Pewnie – ale tak jest! 

Po lewej no name z Amazona po prawej Newell. Uważajcie mój no name nie ma chipa i nie ładuje się w ładowarce Fujifilm – co więcej kamera nie odczytuje stanu akumulatora, jest martwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *