Sensacja 21, 35, 50, 85 mm f/0,95!!!

Posted on

Dla poszukiwacza bezwzględnej jakości, ten wpis będzie nietypowy. Ostatnio otrzymałem wiele zapytań o obiektywy do systemu MTF. Mikro cztery trzecie? To bez sensu! Po co inwestować w system, nie dający optymalnych warunków na starcie – ograniczając wielkość matrycy? Odpisywałem na takie zapytania, zgodnie z prawdą, że nic nie wiem, ponieważ MTF, mnie nie interesuje. Sprawę uznałem za zamknietą…

A jednak. Zdarzyła się sytuacja, która sprawiła, że mogłem – czysto teoretycznie, tak dla poszerzenia wiedzy – pobawić się korpusem marki Olympus. Zrozumiałem od razu! Dla wielu z nas, taka jakość absolutnie wystarcza – natomiast, zaawansowana konstrukcja korpusu i łatwość fotografowania, mogą zachwycić. Powiedzmy, że ktoś ma bardzo dobry ekran o dużej rozdzielczości – np. iMac 27 5K, na którym ogląda swoje prace. Olympus, którym fotografowałem miał wiekszą (troszeczkę) rozdzielczość – więc ok – może być. Powiększenia 30×40 cm – bez problemu! Druk w prasie w formacie A4? Także bez problemu. Jeśli więc nie musimy mieć większej jakości, szybki, stabilizowany korpus MTF, może wystarczyć. Taki Olympus ma do dyspozycji – sami rozumiecie, musiałem jako maniak to sprawdzić – stałoogniskowe obiektywy z AF i to bardzo jasne (17 mm  f/1,2,  25 mm f/1,2,  czy 45 mm f/1,2) czyli odpowiedniki 34, 50 i 90 mm. Hmm – nieźle. Ja jednak, przypomniałem sobie, że wielokrotnie, gdy analizowałem – na potrzeby testów – obiektywy Voigtländer, które bardzo cenię i używam na co dzień, zawsze widziałem w ofercie obiektywy do systemu MTF, którymi się nie interesowałem. Postanowiłem to sprawdzić. I….? Znalazłem się nagle w rzeczywistości, o której posiadacze innych systemów mogą jedynie pomarzyć. 

Są wakacje, trochę luzu – można pomarzyć! Co tam. Wyobraźcie sobie, że w Waszym systemie macie zestaw szkieł o ogniskowych (w przeliczeniu na pełną klatkę) 21, 35, 50, 85 mm. Szkieł perfekcyjnie wykonanych. Mechanicznie doskonałych, świetnych do filmu i fotografii, o dużej rozdzielczości i… To najważniejsze – świetle f/0,95! Rozumiecie? Dopiero, gdy doczytałem, szczegóły techniczne – oniemiałem. Cały zestaw o takich parametrach??? To należało sprawdzić.

Przed Wami test, czterech szkieł o świetle f/0,95. Nawet jeśli (tak jak ja) nie jesteście zainteresowani formatem MTF, możecie zapoznać się z możliwościami jakie daje korpus tego systemu z takimi szkłami.

Przed Wami kolejno pojawią się Voigtländer Nokton 10,5 mm f/0,95 Aspherical, Voigtländer Nokton 17,5 mm f/0/95 Aspherical, Voigtländer Nokton 25 mm f/0,95 Aspherical i Voigtländer Nokton 42,5 mm f/0,95. Sprawdzimy je na korpusie MTF – Olympus E-M10. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *