Muszla oczna do Sony A7/9

Posted on

Nie pamiętam kiedy tak mały i tani gadżet sprawił mi tyle radości. Dwa lata temu zakupiłem dodatkową muszlę oczną, ponieważ ta standardowa do Sony A7 jest zbyt płaska, nie daje należytej osłony od nadmiaru światła i niezbyt dobrze ostrzy się z jej udziałem manualnie. W jasny, letni dzień może to stać się wręcz niemożliwe. Wiem co piszę. Podczas sesji na plaży w lipcu oczy łzawiły mi strasznie, gdy balansowałem ostrością na otwartym w pełni obiektywie Nokton 35 mm f/1,2. Mój ówczesny nabytek był niezbyt duży. Zbliżenie oka powodowało zahaczanie o krawędź rzęsami. Było lepiej ale nie na tyle, aby uczynić z tego rozwiązania doposażenie bezlusterkowca…

Najgorsze było uczucie, że w świecie filmowym zetknąłem się ze wspaniałymi muszlami ocznymi na wizjerach kamer Arri Alexa. Wiedziałem więc, że można. Jednak gigantyczne muszle oczne na gigantycznych wizjerach, zapewne także kosztujące krocie, nie nadają się do aparatów fotograficznych… 

Tymczasem kompletując sprzęt na sesję, która miała odbyć się w jasny dzień, z żalem zauważyłem, że znowu będę musiał nadwyrężać wzrok. Przypomniało mi się jednak, powiedzonko, że jeśli tylko coś możesz potrzebować to znaczy, że ktoś już to gdzieś zrobił. Wystarczy poszukać.

Muszlę oczną znalazłem w sklepie firmy, którą dobrze znam – bo jest odpowiedzialna za dystrybucję obiektywów Voigtlander – FoxFoto. 

https://infoto.pl/pl/wizjery-i-muszle-oczne/muszla-oczna-jjc-es-a7g-do-sony.html

Zakupiłem ją niezwłocznie. Nie czytając opisu i nie zważając na informacje o rozmiarze… Zwróciłem tylko uwagę na to, że muszla odsłania czujnik wizjera – co jest bardzo ważne.

Muszla okazała się gigantyczna. Po założeniu na aparat wydała się … Jak to ująć? …Przegięta? Chyba tak. Ma też wadę, że zasłania nieco tylni ekran – co niweluje się odginając ją „ujemnie” czyli „wywijając” na wizjer. To jednak jedyna wada. 

Reszta to poezja. Od momentu zbliżenia do niej oka zrozumiałem, że trafiłem w sedno! Nie sposób wyrazić mojej radości!!! Muszla jest genialna! Odcina całkowicie dostęp światła. Można ją obracać dla drugiego oka lub do zdjęć pionowych. Obraca się łatwo. Jest świetnie wykonana. Bardzo estetycznie. Tak, jest produktem z Chin, ale to nie ma znaczenia. Ostrzenie zyskało nowy wymiar! Zwłaszcza komponowanie kadrów i ostrzenie manualne. Mogę jechać na Saharę i focić w środku dnia. Nie ma to znaczenia z tym wspaniałym gadżetem za 39 zł! Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *