Leica S i APO Macro Summarit-S 120 mm f/2,5 – Jakość średniego formatu – 2/4

Posted on

Druga z czterech części testu szkieł do średnioformatowych korpusów Leica. Obiektyw wybitny. Po pierwsze to konstrukcja macro. Po drugie to konstrukcja APO – chromatyczna. Po trzecie to Leica. Po czwarte to szkło do średnioformatowej matrycy. Po piąte to świetny obiektyw macro, ale doskonale spisujący się jako portretowy (odpowiednik ogniskowej 100 mm dla matrycy 35 mm). Tu pokazuję obrazy z modelu Leica S Typ 007. Obiektyw kosztuje ok. 28 900 zł w wersji bez migawki centralnej i ok.  34 500 zł w wersji CS z migawką centralną.

Źródło LeicaCamera A.G.

Konstrukcja optyczna to 9 soczewek w 7 grupach. Soczewki ze szkła o obniżonej i anormalnej dyspersji. Całość konstrukcji ważącej 1135 g (1205 wersja CS), jest uszczelniona. Długość 128 mm, średnica 91 mm. Średnica filtra 72 mm.

Z korpusem S, używa się go bardzo wygodnie. AF jest bardzo szybki i nie działa jak w obiektywie makro tylko jak w krótkim tele.

Źródło LeicaCamera A.G.

Wykresy rozdzielczości… Nic dodać, nic ująć.

Źródło LeicaCamera A.G.

A teraz łyczek espresso i można przystąpić do analizy fotografii. Ten sam obiekt testowy. Te same warunki świetlne, które towarzyszyły testowi Summarita-S 75 mm f/2,5 ASPH. Wszystkie zdjęcia z ręki, z użyciem systemu AF. Obrazy należy koniecznie powiększyć 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *