Leica S i APO Elmar-S 180 mm f / 3,5 – Jakość średniego formatu 3/4

Najdłuższy teleobiektyw do systemu Leica S (oczywiście przez adapter S-H możemy stosować znacznie dłuższe szkła systemu Hasselblad). Waga 1150 g (1300 w wersji CS z migawką centralną). 9 soczewek w 7 grupach. Długość 151 mm, średnica 88.Gwint filtra 72 mm. Cena 28 950 zł (34 550 w wersji CS). Zachwycający look. Tu, na zdjęciach architektury tego nie widać, ale jeśli zestawicie w wyobraźni te efekty współwystępowania ostrości i rozmyć w tak ciekawych proporcjach, z np. fotografią mody, portretem…. Bardzo interesujący obiektyw. Matryca z 37 mln pikseli w średnim formacie modelu S Typ 007 oczywiście zrobiła swoje. Kawka w dłonie i do analizy;-)

Źródło Leica Camera A.G.

A oto co pisze – nie przesadzając o tym szkle sama Leica:

“…zniekształcenia, winietowanie lub aberracja chromatyczna nie będą stanowić problemu dla tego obiektywu, w wyniku jego rozbudowanego projektu składającego się z dziewięciu elementów soczewek w siedmiu grupach.
Sześć z tych dziewięciu soczewek jest wytwarzanych ze szkieł z anomalną częściową dyspersją, a dwie z nich cechują się szczególnie niską charakterystyką dyspersji. Dzięki zastosowaniu tych elementów specjaliści Leiki uzyskali korektę apochromatyczną z bardzo dobrze skorygowanym widmem wtórnym i niemal pomijalną aberracją chromatyczną. Wewnętrzne ogniskowanie zapewnia nie tylko to, że wyjątkowa jakość obrazu obiektywu pozostaje praktycznie stała w całym zakresie ostrości, ale gwarantuje także idealne rozłożenie ciężaru i doskonałą obsługę tego odpornego na warunki pogodowe i zapylenie obiektywu.
Wydajność obrazowania APO Elmar-S 180 mm f / 3,5 oraz ekstremalnie wysoki kontrast od narożnika kadru wyznacza zupełnie nowe standardy, nie tylko w tej klasie kamer. Jednocześnie jego wydajność pozostaje absolutnie stała na wszystkich otworach i odległościach – przymknięcie obiektywu jest konieczne tylko do kontroli ekspozycji i stworzenia większej głębi ostrości. W rezultacie obiektyw ten oferuje niemal niezliczoną ilość możliwości twórczych.”

Źródło Leica Camera A.G.

Źródło Leica Camera A.G.

Teraz materiał porównawczy. Powiększajcie proszę! 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *