Ultron 35 f/1,7 & Nokton 50 f/1,5 Vintage Look-Silver

Posted on

Tym razem coś dla Voigtlanderowych koneserów. Tak, tak. To nie zwykły test. To raczej próba odpowiedzi na liczne zapytania od Was poruszające tematykę polecanych zestawów obiektywów Cosiny. Tak. Wielu z Was pyta mniej więcej w ten sposób: „Jakie Pan obiektywy poleca dla kogoś, kto już wie, że Voigtlandery to dobry sprzęt. Nie trzeba mnie przekonywać. Mam obiektyw X i Y – czy jest w ofercie coś ciekawego?”

Voigtlander 35 i 50 Silver

Trochę skompilowałem wątek. Pytania są bardziej rozbudowane, ale w nich wszystkich chodzi o to czy polecałbym konkretny zestaw, dla kogoś kto chce ciekawych ujęć i chce się wyróżnić. Ja sam chętnie używam z Sony obiektywów Nokton 35 mm f/1,2 i APO Lanthara 65 mm f/2 – o czym już pisałem. Osobom, które są purystami i chcą minimalistycznego zestawu z wielką klasą i ciekawym obrazowaniem polecam zestaw w stylu retro – Heliar 50 mm f/3,5, Ultron 35 mm f/2 i Color-Skopar 21 mm f/3,5. Obojętnie czy używa się kamer bezlusterkowych Sony, Panasonic, Fujifilm, Leica, Nikon czy Canon a już w szczególności Leica M – to zestaw, który możemy nosić w najmniejszej torbie i osiągać nietuzinkowe efekty w obrazach. Przez postronnych obserwatorów możemy być jednak potraktowani albo jako totalni ekscentrycy albo jako ludzie fotografujący starym sprzętem. W tych „przebraniach” kryją się fenomenalne układy optyczne. O tym jednak dowiedzą się tylko oglądający Wasze zdjęcia. 

Voigtlander 35 i 50 Silver

Jednak jest jeszcze jeden ciekawy zestaw. Dwa nieduże obiektywy, które są wzorowo zbudowane, mają nietuzinkowy wygląd i oferują wspaniałą jakość zdjęć. Obiektywy zbudowane znacznie lepiej niż wszystko co oferuje rynek. Aksamitna mechanika i wyjątkowo mocny korpus o całkowicie metalowej konstrukcji. To odpowiedniki „zwykłych” czarnych wersji zbudowanych z aluminium. Tu mamy polerowaną stal a może chromowany nikiel czy mosiądz? Brak pokrycia farbą sprawia, że obiektywy wyglądają jak konstrukcje z lat pięćdziesiątych. Praktycznie w ogóle się nie starzeją. Wystarczy przetrzeć je szmayką aby wyglądały jak nowe. Wyglądają dziwnie i pięknie! Każdy zwraca na nie uwagę. Z tymi obiektywami w torbie – nawet obok innych obiektywów wznosicie się na inny poziom fotografowania…

Voigtlander Ultron 35 f/1,7

Zbyt górnolotnie? Nie! Chodzi o to, że mając na codzień dla systemu bezlusterkowego nowoczesne szkła AF, możecie poczuć radość z fotografowania manualnymi szkłami i to od razu w bardzo purystycznej lini Vintage Look. Ci z Was, którzy pracują w biegu siekąc tysiące zdjęć dziennie nie są zdecydowanie zainteresowani szkłami manualnymi. Są jednak i tacy, którzy kochają fotografię i szukają w niej czegoś więcej. Ciekawego obrazowania, kontroli nad ekspozycją i ostrością w starym stylu.

Voigtlander Ultron
Voigtlander Ultron

Ja cenię sobie szkła manualne, ponieważ systemy AF są potrzebne w szybkim fotografowaniu. Moje takie nie jest. Pamiętam jak onegdaj zniechęciłem się do wspaniałem konstrukcji Sony/Zeiss – obiektywu Sonnar 55 mm f/1,8. Zdałem sobie sprawę, że manualny tryb ustawiania ostrości w obiektywach z systemem AF jest tylko niedorobioną „protezą” manualnego ostrzenia. Nie zauważyłbym tego gdybym nie przekonał się ostrząc mechanicznymi cudami fotooptyki jakimi są obiektywy Leica M czy Voigtlander. Spróbowałem i zakochałem się bez pamięci. Pierwszym obiektywem, który tak mocno zrewidował mój pogląd na temat idealnie skorygowanego Sonnara 55 był właśnie jeden z bohaterów niniejszego artykułu. Obiektyw Nokton 50 mm f/1,5 zupełnie mnie „rozwalił”. Był równie małych rozmiarów, ale jego mechanika pozwalała na mega precyzyjne ostrzenie. To jednak nie wszystko – dawał na wpół analogowy look, połączony z doskonałą jakością optyczną. Przepadłem i na stałe zaangażowałem się w obiektywy Voigtlander. Drugim obiektywem tego zestawu jest bardzo podobny w obrazowaniu – Ultron 35 mm f/1,7. Ten obiektyw daje obraz o analogowym look`u ale pozbawionym wad optycznych. Nie ma aberracji chromatycznej i zachowuje się jak Apochromat! Rozmycia jednak przypominają to co dają obiektywy z poprzedniego stulecia. Ostrość jednak zupełnie powala. 

Pełny test Noktona 50 mm f/1,5 przeczytacie – tu.

Pełny test Ultrona 35 mm f/1,7 znajdziecie – tu.

Zdecydowanie inżynierowie Cosiny wiedzieli co robią. Wytypowanie tych dwóch szkieł do zestawu wykończonego chromem nie ma w sobie ani krzty przypadku. Szanuję ich, ponieważ już nie raz pokazali mi w różnych konstrukcjach jak bardzo znają się na optyce. Do niejednego obiektywu trzeba było dorosnąć, aby go zrozumieć. Przyznam się więc, że chromowane wersje tych dwóch obiektywów zmusiły mnie do zastanowienia – dlaczego akurat te? Odpowiedź przyszła szybko. Obydwie konstrukcje znałem i w sumie po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że są do siebie bardzo podobne w obrazowaniu!!!! Nigdy jednak nie wpadłbym na to samodzielnie. Tylko te dwa obiektywy wykonywane są i dostępne w takim wykończeniu. Są cięższe niż wersje czarne, więc wiadomo, że ich obudowy wykonane są z innego metalu niż aluminium. 

Voigtlander Nokton 50 f/1,5

Ultron 35 mm w wersji srebrnej waży 330 gram, a w wersji czarnej 238 gram. Pozostałe parametry są takie same. Zaawansowana budowa optyczna złożona z 9 soczewek w 7 grupach, 10 listkowa przysłona, długość 53 mm i średnica 50,9 mm. Mocowanie filtra 46 mm. Mocowanie Leica-M, które pozwala używać tego obiektywu z każdym systemem bezlusterkowym. Obiektyw dostarczany jest z dedykowaną osłona przeciwsłoneczną. Czarną. Jest jednak opcjonalnie dostępna osłona srebrna – LH-9S.

Voigtlander Nokton

Nokton 50 mm w wersji srebrnej waży 293 gram, a w wersji czarnej 220 gram. Pozostałe parametry są takie same. 6 soczewek w 5 grupach. Średnica 53,8 mm, długość 45,7 mm, 10 listkowa przysłona. Mocowanie filtra 49 mm. 

Obydwa obiektywy mają po jednym elemencie asferycznym – korygującym całość obrazowania – w postaci ostatniego elementu, tego umieszczonego przed matrycą. 

Voigtlander Nokton

Porównajcie zdjęcia testowe. Bardzo spójna jakość i styl obrazowania. Ostrość na najwyższym poziomie i dualność konstrukcji tak charakterystyczna dla zaawansowanych szkieł. W okolicy w pełni otwartej przysłony mamy ciekawe rozmycia i plastyczny obraz. Po przymknięciu do f/5,6 mamy referencyjne szkła 50 i 35 mm. Jednak to nie jest najważniejsze.

Voigtlander 35 i 50 Silver
Voigtlander 35 i 50 Silver

Najważniejsze jest używanie takiego zestawu. Te obiektywy są „podejrzanie” ciężkie. Skupienie masy jest bardzo duże. Każdorazowe ujęcie w dłoń jednego z nich wywołuje nie dające się opisać uczucie kontaktu z bardzo zaawansowanym, pewnym, ponadczasowym, idealnie zbudowanym sprzętem, który was nie zawiedzie. Od razu zwalniamy nasze myślenie. Przestajemy gnać. Skupiamy się na kompozycji kadru. Dopieszczamy ujęcie i ostrość. Dotyk karbowanego pierścienia ostrości przywołuje stare obiektywy z lat pięćdziesiątych. Tylko ta jakość!!!! Ten zestaw jest bardzo dobrze przemyślany. Jeśli chętnie poruszacie się w tym zakresie ogniskowych, otrzymacie mega ciekawą propozycję, która dodatkowo zaciekawi i Waszych fotograficznych znajomych i modeli. Jeśli uprawiacie reportaż każdy pomyśli o Was jako o niegroźnych dziwakach fotografujących starym sprzętem. Modelka na jednej z sesji zwróciła na nie uwagę porównując je do jubilerskich cacek i zapytała jak są stare. To ciekawa para szkieł, które radzę wybrać jeśli chcecie zakupić ponadczasowy zestaw obiektywów. Jeśli interesuje Was jeden z tych obiektywów to lepiej kupić go w wersji srebrnej zamiast czarnej. Zdecydowanie się wyróżniają. To, że po latach będą wyglądać tak samo? No cóż to wartość dodana. To, że są bardzoej odporne na zużycie i uszkodzenia to także wartość dodana. Jeśli fotografujecie korpusem Lecia to…. Dostajecie ciekawe szkła bardzo pasujące do stylu korpusów M.

Ultron 35 mm f/2,8
Voigtlander Nokton 50 mm f/2,8
Voigtlander Ultron i nokton Silver
Voigtlander Nokton 50 f/2,8
Voigtlander Ultron 35 mm f/2,8
Voigtlander Nokton 50 mm f/2,8

Voigtlander Ultron 35 f/2,8
Voigtlander Nokton 50 mm f/2,8
Voigtlander Ultron 35 mm f/2,8
Voigtlander Nokton 50 mm f/2,8


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *