Leica S i APO Elmar-S 180 mm f / 3,5 – Jakość średniego formatu 3/4

Posted on

Najdłuższy teleobiektyw do systemu Leica S (oczywiście przez adapter S-H możemy stosować znacznie dłuższe szkła systemu Hasselblad). Waga 1150 g (1300 w wersji CS z migawką centralną). 9 soczewek w 7 grupach. Długość 151 mm, średnica 88.Gwint filtra 72 mm. Cena 28 950 zł (34 550 w wersji CS). Zachwycający look. Tu, na zdjęciach architektury tego nie widać, ale jeśli zestawicie w wyobraźni te efekty współwystępowania ostrości i rozmyć w tak ciekawych proporcjach, z np. fotografią mody, portretem…. Bardzo interesujący obiektyw. Matryca z 37 mln pikseli w średnim formacie modelu S Typ 007 oczywiście zrobiła swoje. Kawka w dłonie i do analizy;-)

Źródło Leica Camera A.G.

A oto co pisze – nie przesadzając o tym szkle sama Leica:

“…zniekształcenia, winietowanie lub aberracja chromatyczna nie będą stanowić problemu dla tego obiektywu, w wyniku jego rozbudowanego projektu składającego się z dziewięciu elementów soczewek w siedmiu grupach.
Sześć z tych dziewięciu soczewek jest wytwarzanych ze szkieł z anomalną częściową dyspersją, a dwie z nich cechują się szczególnie niską charakterystyką dyspersji. Dzięki zastosowaniu tych elementów specjaliści Leiki uzyskali korektę apochromatyczną z bardzo dobrze skorygowanym widmem wtórnym i niemal pomijalną aberracją chromatyczną. Wewnętrzne ogniskowanie zapewnia nie tylko to, że wyjątkowa jakość obrazu obiektywu pozostaje praktycznie stała w całym zakresie ostrości, ale gwarantuje także idealne rozłożenie ciężaru i doskonałą obsługę tego odpornego na warunki pogodowe i zapylenie obiektywu.
Wydajność obrazowania APO Elmar-S 180 mm f / 3,5 oraz ekstremalnie wysoki kontrast od narożnika kadru wyznacza zupełnie nowe standardy, nie tylko w tej klasie kamer. Jednocześnie jego wydajność pozostaje absolutnie stała na wszystkich otworach i odległościach – przymknięcie obiektywu jest konieczne tylko do kontroli ekspozycji i stworzenia większej głębi ostrości. W rezultacie obiektyw ten oferuje niemal niezliczoną ilość możliwości twórczych.”

Źródło Leica Camera A.G.

Źródło Leica Camera A.G.

Teraz materiał porównawczy. Powiększajcie proszę! 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *