Doczekałem się! Nowa głowica statywowa Gitzo GH 4383LR

Posted on

Znacie zapewne uczucie ekscytacji, gdy Wasz Ulubiony Producent kieruje na rynek nowy produkt. To uczucie jest tym większe, im bardziej pod nasze zapotrzebowanie trafia nowa konstrukcja. Przyznam, że nie mogłem się powstrzymać od okrzyku radości, gdy na półce sklepu 6×7 Fotografia Profesjonalna zobaczyłem tę nową głowicę!!! Dodać muszę, że poszedłem do salonu w zupełnie innym celu i…. przepadłem. Potężna głowica kulowa od Gitzo?! To musi być kawał dobrej inżynierii. Blokada płytki Arca zaciskiem i deklarowany przez producenta udźwig 30 kg w połączeniu z unikalnym systemem blokady, możliwością pracy w kadrach pionowych bez płytki L-kształtnej jak, w poprzedniej mojej głowicy GH 5381SQD (też mającej udźwig 30 kg) i na domiar wszystkiego olejowy system oporowy panoramowania! Czyż można chcieć więcej? Pewnie można. Chciałbym głowicę ciut większą o udźwigu 40 kg, aby statyw Systematic 5 mógł pracować w maksymalnych parametrach dla niego przewidzianych.

Nie sądziłem, że moja dotychczasowa głowica, która jest – niesamowitym cudem mechaniki, ponieważ obrót jedynego pierścienia blokującego powoduje zacisk hydrauliczny na kuli o sile 480 kg, doczeka się następcy. Jednak tak się stanie. Dlaczego? Właśnie możliwość pracy w kadrach pionowych, bez dodatkowego wyposażenia ucieszyła mnie najbardziej. Głowica działa fenomenalnie. Precyzyjny mechanizm blokad, zamraża nawet najcięższy zestaw sprzętu i pozwala pracować w pełnym zakresie kątów, czego moja stara głowica nie potrafiła. Model Systematic GH 5381SQD jest nadal najlepszym wyborem dla aparatów wielkoformatowych, których używamy w miarę określonych warunkach poziomowania.

Gitzo_GH5381SQD

To jednak najnowszy produkt Gitzo podbił moje serce i ląduje na stałe na statywie Systematic 5. Jeśli macie Mountainera serii 3 lub jakikolwiek Systematic (3,4 czy 5), powinniście zaopatrzyć się właśnie w tę głowicę.

Największa dotychczasowa będąca w sprzedaży, czyli GH 3382, utrzymywała ciężar 18 kg. To było bez sensu.

Głowica GH 4383 przeznaczona jest do statywów Systematic 3,4,5 oraz Mountainer 3. Waży 900 g, a jej wysokość wynosi 126 mm. Średnica podstawy wynosi 60 mm, a cała głowica zbudowana jest o koncept niskoprofilowy, chociaż nie tak niski, jak osadzona poniżej jarzma statywu konstrukcja głowicy GH 5381SQD. Potężna baza skrywa olbrzymią kulę, która blokowana jest potrójnym systemem pokręteł, którymi możemy w łatwy sposób blokować ją w dowolnym położeniu. Jako typowa głowica kulowa umożliwia pracę w kadrach pionowych.

Dwa pokrętła regulują opory działające na kulę. Jedna niezależnie reguluje siłę tarcia, a druga pozwala na szybką blokadę. Trzecie pokrętło blokuje panoramę. Mechanizm działa niezawodnie w temperaturach od -30 do +70 stopni C. Na tym jednak konstruktorzy nie poprzestali! Głowica posiada możliwość panoramowania w ujęciach video, ponieważ zainstalowano w niej system olejowego oporu ruchu panoramicznego. Dzięki nowym patentom i przemyślanej konstrukcji, głowica stała się najlepszym wyjściem do zastosowań ze statywami Systematic. Głowica blokuje 30 kg.

Nowy model zupełnie mnie oczarował! Jak w przypadku każdego Gitzo, czeka nabywców spora dawka ekscytacji. Tak działających systemów blokujących, które przywodzą na myśl mechanizmy okrętowych chronometrów, nie znajdziecie w żadnej innej głowicy na świecie. Ciekawe czy tylko mnie urzekło „cykanie” przeskakującego pokrętła oporu tarcia? To trzeba poczuć i usłyszeć. Jeszcze większego szoku doznaje się, gdy lekkim ruchem (jak to w Gitzo) blokujemy najcięższy zestaw i nie mamy efektu poślizgu po zablokowaniu. Kadr nie przesuwa się nawet o milimetr. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że statyw Mini Traveler kosztuje ok 800 zł, a głowica GH 3382 około 1600 zł, to cena nieco powyżej 2000 zł za to cudo mechaniki, zupełnie obezwładnia! Mając Systematic, trzeba nabyć tę głowicę -od Was zależeć będzie czy wybierzecie wersję z płytką Arca mocowaną przez dokręcenie (QD), czy poprzez blokowany zacisk (LR). Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie automatycznego zatrzasku (jak w głowicy SQD), ale być może i taki wariant producent wprowadzi na rynek…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *